VAROLUŞ METAFORUMUZ

 

Herkesin ve her şeyin kendine dair bir sureti, bir içtenliği ve o anlara adanmış hikayeleri vardır. İşte o hikayelerle yol alırız bizi bekleyen son durağa ve belki de başlangıç noktasına. Bu yolculuk anında bir fırtınanın içindeyizdir aslında. Sert ve hiç bitmeyen bir fırtınanın… Bizimle yön değiştiren, üzerimize üzerimize esen, karanlık sokaklarımızdan geçen, kalabalık caddelerimizden taşan bir fırtına… Yolu tamamladığımızda ise, yönü ve zamanı olmayan bu fırtınanın içinden geçmiş oluruz. Gerçekten de tüm duyularımızı törpüleyen o fırtınayı ardımızda bırakırız.


Ama eğer istersek, fırtınadan kurtulmak o kadar da zor olmaz. Gözlerimizi, ağzımızı, kulaklarımızı kapatır sürekli yürüyebiliriz ya da kendimize bir sığınak bulur, saklanır ve fırtınanın geçmesini bekleyebiliriz ya da fırtınanın geldiği yönün tersine doğru kaçabiliriz. Bir şekilde kar fırtınasının içinden geçip yolu tamamlayabiliriz. Oysa gerçek şudur ki; o fırtınadan ne kadar süreyle geçtiğimizin bir önemi yoktur, önemli olan nasıl geçtiğimizdir. Eğer fırtınada iz bırakamıyorsak, izimiz biz yürürken hemen siliniyorsa, tüm duyularımızı yitiriyorsak, kendimize bir yön bulamıyorsak ve kendi zamanımızı başlatamıyorsak; kaçıyorsak, saklanıyorsak, fırtınaya doğru yürüyemiyorsak ne anlamı var ki fırtınadan geçip gitmenin… Geriye bir şey bırakmadan, öğrenemeden, anlayamadan, sorgulayamadan, öğretemeden ve üretemeden fırtınayı aştığımızda, geride bize dair bir şeylerin var olmadığını bilmek acı verici değil midir… İki seçenek var karşımızda; ya bu kar fırtınasında bir boşluk gibi sebepsiz ve nedensiz, suya sabuna dokunmadan yaşayacağız ya da fırtınanın içinde, fırtınaya karşı tüm varlığımızla mücadele edeceğiz.


GEKO olarak biz bu fırtınanın tam ortasında var olmayı seçtik. Fırtınaya karşı mücadele etmeyi ve cesaretimizi sınamayı seçtik. Çok zor oluyor ve olmaya devam edecek biliyoruz. Belki bu fırtınada kaybolacağız, belki de ruhumuz parçalanacak ve parçalarımız fırtınada savrulacak. Ama ne olursa olsun küllerimizden doğacağımızı biliyoruz. Çünkü biliyoruz ki; fırtınaya karşı yürüyenler iz bırakır ve biz, fırtınaya karşı iz bırakıyoruz. Her an ve her şekilde kendimizi yeniliyoruz, öğreniyoruz, anlıyoruz ve üretiyoruz. Biz, bizden sonraya bir şey bırakıyoruz. Tüm bunlardan sebep, bu kar fırtınası bıraktığımız izleri yok edemiyor, edemeyecekte. Sadece bizim değil, bizimle birlikte yürüyen sizlerin de izleri hiç silinmeyecek.


Bizim varlığımızın sebebi: bu fırtınada bizimle yürüyenlerin izlerini kalıcı kılmak ve onların varlığını sonsuzluğa taşımaktır!
Yönümüz; sonsuzluk vadisi olan, İnsanlığın Buluştuğu Yer’dir! Zamanımız; GEKO zamanıdır.