EŞSİZ ÖZELLİKLERE SAHİP

DOĞAL BİR HAMMADDE

GEKO Torf

Başlangıçta doğru hammadde ile ilgili olarak!

Saksı toprağı ve karışımları için iyi bir hammadde, bitkileri rahat tutarken birçok gereksinimi karşılamalıdır. İyi bir hammaddeyi ayırt eden fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerdir.

GEKO olarak, ilgili bitkilerin gereksinimlerine uyarlanmış doğru hammadde seçiminin önemini biliyoruz.

Torf

Torf, diğer ismiyle turba; binlerce yıl su ve bataklılarda yaşayan yosun, ot ve ağaç gibi bitkilerin ve az oranda hayvansal artıkların su altındaki kalıntılarının, anaerobik koşullar altında kısmen ayrışarak birikmesinden oluşan organik kütlelerdir. Torf'un yapısı oluşturduğu bitki köklerine, kompostlaşma derecesine, kimyasal içeriğine ve asiditeye bağlı olarak değişir. Torf, büyüme koşullarını iyileştirmek için bitki kökleri etrafındaki hava ve nemi düzenleyen doğal, ekolojik bir toprak düzenleyicidir. Torf, su ve havayı kolayca emebilen büyük boşluklardan oluşan benzersiz hücresel yapısı nedeniyle süngerimsi yapıya sahiptir.

Torf'un faydaları:

  • Su tasarrufu. Torf, suyun ağırlığının 20 katına kadar tutabilir.

  • Kil toprağının iyileştirilmesi. Torf, bu tür toprağı gevşetir ve havalandırır.

  • Kumlu toprağın bağlanması. Torf, kumlu toprak için yapı oluşturmaya ve nem ve besin maddelerini korumaya yardımcı olur

  • Toprağı korumak. Torf, toprağı sertleşmeye karşı korur ve organik materyal ekler.

  • Kompost kalitesini artırma. Torf, kompostlama işlemini hızlandırır, komposttaki suyu ve havayı kontrol eder ve kokuları azaltır.

  • Gübre azaltma. Turba yosunu besinleri zamanla yavaş yavaş salar, böylece gübre kullanımını azaltır.